Przegląd rejestracyjny samochodu z instalacją gazową

Przeglądy rejestracyjne
Skontaktuj się z nami

Adres:

MECHANIKA POJAZDOWA
J. J. Napierała S.C.
ul. Spławie 23
61-312 Poznań

Godziny otwarcia:

Stacja Kontroli Pojazdów:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 18:00
sobota:
08:00 – 13:00

Mechanika Pojazdowa:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 16:00

Telefon kontaktowy:

Adres E-mail:

Samochód z instalacją gazową pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na kosztach paliwa. Jednak pojazdy z instalacją LPG wymagają większej uwagi w kwestii bezpieczeństwa użytkowania. Tym samym badanie techniczne takich pojazdów musi być bardziej szczegółowe, a właściciel pojazdu posiada więcej obowiązków względem właścicieli posiadających auta zasilane tradycyjnymi paliwami. Jakie obowiązki ma właściciel samochodu z instalacją gazową? O czym powinien pamiętać podczas badania technicznego? Ile kosztuje badanie auta z LPG? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie blogowym.

Co tuż po instalacji LPG?

Po wykonaniu instalacji gazowej trzeba ten fakt zgłosić w urzędzie, w którym zostało zarejestrowane auto. Nie ma konieczności wymiany całego dowodu rejestracyjnego – zostanie do niego wpisana odpowiednia informacja. Należy pamiętać, że mamy 30 dni na dostarczenie odpowiednich dokumentów do urzędu. Dokumenty, które musimy przy sobie mieć to: dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat zbiornika na gaz, faktura/rachunek za montaż instalacji.

O czym musisz pamiętać podczas przeglądu auta na gaz?

Ze względu na fakt, że auto z instalacją gazową wymaga więcej uwagi od aut zasilanych tradycyjnymi paliwami musisz liczyć się z tym, że będzie ono wymagało regularnych serwisów oraz wymiany części. Szczególnie istotne jest odpowiednie przygotowanie zarówno właściciela, jak i badanego pojazdu do badania technicznego.

Do prawidłowego przeprowadzenia badania potrzebujesz dowodu rejestracyjnego, świadectwa homologacji sposobu montażu oraz atestu zbiornika na gaz.

Jak często należy przeprowadzać badanie?

Samochód z instalacją gazową wymaga regularnych badań, które należy wykonywać co roku – niezależnie od stanu i wieku pojazdu.

Jak wygląda przegląd samochodu z instalacją LPG?

Podczas przeglądu samochód poddawany jest standardowym badaniom, takim jak sprawdzenie układu kierowniczego, zawieszenia, hamulców, oświetlenia oraz emisji szkodliwych substancji. Poza powyższymi badaniami samochód z instalacją gazową sprawdzany jest pod kątem:

  • szczelności instalacji,
  • okresu homologacji butli.

Co istotne – należy pamiętać o tym, że butla LPG posiada homologację na 10 lat. W przypadku przekroczenia tego terminu należy wymienić ją na nową lub poddać na nowo legalizacji. W przypadku nieważnej homologacji stacja kontroli pojazdów nie może zaliczyć przeglądu.

Ile kosztuje przegląd auta z instalacją gazową?

Całkowity koszt badania technicznego samochodu z instalacją gazową wynosi 162 zł. Na sumaryczną kwotę składają się następujące koszty:

  • koszt przeglądu: 98 zł,
  • badanie specjalistyczne: 63 zł,
  • wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców: 1 zł.

Koszty te są nieco wyższe od kosztów przeglądu auta zasilanego tradycyjnymi paliwami. Należy jednak pamiętać, że oszczędności związane z zakupem paliwa zdecydowanie przekraczają nieco wyższe koszty badania technicznego, dzięki czemu w dalszym ciągu samochód z instalacją LPG się bardzo opłaca.

Zadzwoń i umów się na przegląd rejestracyjny pojazdu na gaz