Przegląd rejestracyjny motocykla

Przeglądy rejestracyjne
Skontaktuj się z nami

Adres:

MECHANIKA POJAZDOWA
J. J. Napierała S.C.
ul. Spławie 23
61-312 Poznań

Godziny otwarcia:

Stacja Kontroli Pojazdów:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 18:00
sobota:
08:00 – 13:00

Mechanika Pojazdowa:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 16:00

Telefon kontaktowy:

Adres E-mail:

Chcesz przedłużyć przegląd motocykla? W Naszej Stacji Kontroli Pojazdów w Poznaniu wykonujemy okresowe badanie techniczne motocykli. Kiedy zbliży się termin następnego, powiadomimy Cię o tym telefonicznie lub SMS-em.

Przegląd motocykla - odpowiadzi na pytania naszych klientów

Każdy pojazd silnikowy przeznaczony do przemieszczania się po drogach publicznych musi przejść okresowy przegląd stanu technicznego. Dotyczy to również motocykli i skuterów. Jak przebiega i ile kosztuje taki przegląd? W Auto Napierała Poznań odpowiadamy na najczęstsze pytania naszych klientów.

Jak przebiega przegląd techniczny motocykla?

Wielu naszych klientów zastanawia się jak wygląda przegląd jednośladów. Przebieg jest bardzo zbliżony do przeglądu każdego innego pojazdu. Celem badania technicznego jest sprawdzenie stanu pojazdu, z naciskiem na elementy konstrukcyjne i eksploatacyjne. Przegląd stanu technicznego czeka każdy motocykl, co roku. Koszt przeglądu motocykla to ustawowe 63 złote, w czym mamy doliczoną opłatę CEPiK. Pojazd na przegląd może dostarczyć każdy z użytkowników pojazdu, nie tylko właściciel.

Badanie techniczne motocykla krok po kroku

Badanie techniczne motocykla rozpoczyna się od sprawdzenia stanu tablic rejestracyjnych, a także od weryfikacji dowodu rejestracyjnego. Informacje z dowodu porównywane są z tabliczką znamionową – porównywana jest zgodność numeru VIN (Vehicle Identification Number – Numer Identyfikacyjny Pojazdu). Po porównaniu numerów z ramy z informacjami z dowodu rejestracyjnego, diagnosta sprawdza stan amortyzatorów i hamulców motocykla. Sprawdzana jest także skuteczność tych elementów.

Diagnosta bada także skład spalin, oraz dokonuje pomiaru poziomu hałasu układu wydechowego. Wszelkie pojazdy dwuosobowe muszą posiadać podnóżki dla pasażerów, co także jest sprawdzane. Diagnosta sprawdza także czy z pojazdu nie wyciekają płyny eksploatacyjne. Ostatnim etapem badania technicznego motocykla jest sprawdzanie działania i ustawienia świateł.

Przegląd okresowy motocykla jest niezbędny w celu wczesnego wykrywania nieprawidłowości w naszym pojeździe. Wykrycie pomniejszych nieprawidłowości zdarza się często, jednak nie powinno to nikogo dziwić. Każdy pojazd który jest poddawany eksploatacji niszczeje z czasem.

Kiedy pierwszy przegląd techniczny motocykla?

Pierwszy przegląd techniczny nowego motocykla powinien odbyć się między dwa a trzy lata od pierwszej rejestracji. Przegląd ten ważny jest przez dwa lata, jednak nie dłużej niż pięć lat od daty rejestracji pojazdu. Każde kolejne badanie stanu technicznego powinno odbywać się co rok, tak samo jak w wypadku innych pojazdów. Jest to zapisane w ustawie o prawie drogowym.

Ile kosztuje przegląd motocykla?

Przegląd jednośladów w stacji kontroli pojazdów to koszt 63 złotych – 62 złote za przegląd oraz 1 złoty opłaty CEPiK.

Warto wspomnieć, że brak aktualnego przeglądu stanu technicznego grozi mandatem w wysokości 500 zł. Oprócz mandatu, policjant powinien zablokować dowód rejestracyjny pojazdu, co będzie oznaczać brak możliwości przemieszczania się. W związku z tym możliwe jest, że będziemy musieli zapłacić dodatkowo za lawetę. Jak widać, ryzykowanie jest totalnie nieopłacalne.

Przegląd motorowerów i skuterów

Pojazdy dwu- lub trójkołowe zaopatrzone w silniki spalinowe o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h rejestrowane są jako motorowery. Potocznie zwane skuterami, motorowery muszą przejść ten sam cykl badania technicznego jak klasyczne motocykle. Diagności muszą zwrócić szczególną uwagę na wahacz tylnego koła, ze względu na jego integrację z układem napędowym. Cena badania technicznego dla skuterów wynosi 51 złotych, a samo badanie jest ważne przez dwa lata.

Zadzwoń i umów się na przegląd rejestracyjny motocykla