Przegląd pojazdów specjalnych

Przeglądy rejestracyjne
Skontaktuj się z nami

Adres:

MECHANIKA POJAZDOWA
J. J. Napierała S.C.
ul. Spławie 23
61-312 Poznań

Godziny otwarcia:

Stacja Kontroli Pojazdów:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 18:00
sobota:
08:00 – 13:00

Mechanika Pojazdowa:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 16:00

Telefon kontaktowy:

Adres E-mail:

W Naszej Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów w Poznaniu wykonujemy okresowe badanie techniczne pojazdów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, natomiast w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Auto Napierała (ten sam adres) wykonasz badanie samochodów specjalnych o DMC  do i powyżej 3,5 t. Po badaniu technicznym pojazdu specjalnego powiadomimy Cię o zbliżającym się terminie następnego badania technicznego.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę w naszej PSKP lub OSKP w Poznaniu.

Przegląd pojazdów specjalnych - co warto wiedzieć?

Każdy pojazd, który ma przemieszczać się po drogach publicznych musi posiadać aktualny przegląd techniczny. Jest to niezależne od rodzaju pojazdu, dlatego każdy z nich, nawet radiowóz czy karetka pogotowia musi mieć aktualny przegląd. Jak wygląd przegląd tego typu “pojazdów specjalnych”? Odpowiadamy na najczęstsze pytania klientów.

Czym są pojazdy specjalne?

Według polskiego prawa, pojazdem specjalnym jest każdy pojazd, który posiada zmienione, zmodyfikowane nadwozie, które służy konkretnemu celowi. Pojazdem specjalnym jest radiowóz, karetka pogotowia ratunkowego, wóz strażacki czy karawan. Pojazdy specjalne mogą przewozić osoby i rzeczy powiązane z wykonywaniem danej funkcji.

Jak wygląda weryfikacja pojazdu specjalnego?

Przegląd techniczny pojazdów specjalnych rozpoczyna się od weryfikacji tablic rejestracyjnych. Muszą być one zamontowane tak, by nie było możliwości ich odczepienia i zagubienia. Następnie diagnosta sprawdza numer VIN, oraz porównuje ze sobą numer wybity na tabliczce znamionowej z numerem umieszczonym w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jest to jednak dopiero początek przeglądu.

Jak wygląda przegląd pojazdu specjalnego?

Gdy diagnosta sprawdzi numery VIN oraz będą się one zgadzać, fachowiec przejdzie dalej do kolejnych czynności. Co do zasady, przegląd tego typu nie różni się niczym od przeglądu pojazdu osobowego. Tak samo jak każdy inny pojazd, pojazdy specjalne muszą przejść badanie stanu technicznego. Badanie tego typu rozpoczyna się od sprawdzenia układu kierowniczego i hamulcowego.

Następnie diagnosta sprawdza stan elektryki i elektroniki, która często jest modyfikowana, przez co jest narażona na uszkodzenia. Sprawdzane jest także ogumienie, oceniany jest stan bieżnika i ogólne zużycie opon. W pojazdach specjalnych często występują sygnalizatory dźwiękowe i błyskowe, które także muszą być sprawdzone. W pojazdach typu straż czy karetka oświetlenie dodatkowe musi być sprawne by dany pojazd mógł spełniać swoją rolę.

Dodatkowe elementy sprawdzane przez diagnostę

W przypadku sprawdzania pojazdów specjalnych typu karetka czy wóz strażacki, sprawdzeniu podlegają także elementy wyposażenia dodatkowego. Aby wóz strażacki miał sens, jego pompy muszą być sprawne, pojemniki na wodę i węże strażackie powinny być szczelne. W wypadku karetki pogotowia sprawdzone powinny być elementy montażowe dla noszy, a także wszelkie inne elementy dodatkowe które pozwalają karetce spełniać swoją funkcję.

Jak często wykonuje się przegląd pojazdów specjalnych?

Przegląd pojazdów specjalnych powinien odbywać się minimum raz do roku, przy czym warto wykonywać przegląd częściej, ze względu na duże zużycie pojazdów tego typu. Wielu właścicieli robi przeglądy co pół roku, ponieważ są to ich ośrodki pracy, dlatego chcą być pewni swojego bezpieczeństwa.

Ile kosztuje przegląd?

Koszt przeglądu pojazdu specjalnego jest uzależniony od masy pojazdu:

  • Pojazd specjalny o docelowej masie całkowitej poniżej 3,5 tony kosztuje 98 złotych;
  • Pojazd specjalny o d.m.c. pomiędzy 3,5 a 16 ton kosztuje 153 złote;
  • Pojazd specjalny o d.m.c powyżej 16 ton kosztuje 176 złotych;
  • Pojazd, który ma być używany jako uprzywilejowany – 50 złotych w związku z badaniem specjalistycznym;
  • Pojazd specjalny z dokonanymi zmianami konstrukcyjnymi zmieniającymi wpis w dowodzie rejestracyjnym – 82 złote.

Do kosztu badania należy także doliczyć 1 złoty opłaty ewidencyjnej CEPiK.

Zadzwoń i umów się na przegląd pojazdu specjalnego