Przegląd przyczepy kempingowej

Przeglądy rejestracyjne
Skontaktuj się z nami

Adres:

MECHANIKA POJAZDOWA
J. J. Napierała S.C.
ul. Spławie 23
61-312 Poznań

Godziny otwarcia:

Stacja Kontroli Pojazdów:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 18:00
sobota:
08:00 – 13:00

Mechanika Pojazdowa:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 16:00

Telefon kontaktowy:

Adres E-mail:

Przegląd przyczepy kempingowej - co i jak jest badane?

Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi przejść obowiązkowe badanie stanu technicznego. Nie inaczej jest z przyczepami kempingowymi, które powinny regularnie przechodzić przegląd.

Przegląd przyczepy kempingowej

Każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi przechodzić regularny przegląd techniczny. Większość właścicieli przyczep kempingowych decyduje się na przegląd przed rozpoczęciem sezonu letniego. Co trzeba wiedzieć na temat takiego przeglądu, oraz jak zadbać o swoją przyczepę aby badanie stanu było formalnością?

Początek badania technicznego

Przyczepa kempingowa jest określana jako przyczepa specjalna. Jest to określone za pomocą prawa o ruchu drogowym. Przegląd stanu technicznego nie różni się zbytnio od przeglądów aut osobowych, motocykli czy autobusów. Na początek sprawdza się stan tablic rejestracyjnych a także sposób ich zamontowania. Następnym krokiem jest sprawdzenie zgodności numeru VIN, który jest na tabliczce znamionowej pojazdu, z tym, który jest umieszczony w dowodzie rejestracyjnym przyczepy. Stwierdzenie poprawności w tych aspektach skutkuje kolejnymi krokami w badaniu.

Kolejnym elementem, na który zwraca uwagę diagnosta, jest stan ogumienia przyczepy. Sprawdzany jest stan opony i jej zużycie, a także głębokość bieżnika. Fachowiec sprawdza również układ hamulcowy przyczepy, który jest niezwykle ważny podczas postoju a także dłuższych tras. Sprawdzane są także elementy instalacji elektrycznej, które łączą samochód z przyczepą. Na koniec sprawdzany jest stan oświetlenia zewnętrznego przyczepy. Oświetlenie jest bardzo ważne, ponieważ niepoprawnie oznakowana przyczepa stwarza zagrożenie na drodze.

Kiedy wykonywać przegląd techniczny przyczepy kempingowej?

Przyczepy kempingowe są przyczepami specjalnymi, przez co muszą przechodzić badanie stanu technicznego raz na rok. Na dowodzie rejestracyjnym, diagnosta stawia pieczęć razem z opisem do kiedy jest ona ważna. Optymalnym terminem do wykonania nowego badania będzie kilka dni przed upływem aktualnego badania technicznego. Koszt takiego badania to 78 złotych dla przyczepy o docelowej masie całkowitej do 3,5 tony. Jeżeli posiadamy większą i cięższą przyczepę kempingową – powyżej 3,5 tony – to koszt badania ustawowo wynosi 163 złote.

Na co warto zwrócić uwagę?

Badanie stanu technicznego skupia się na elementach niezbędnych do bezpiecznego podróżowania z przyczepą, dlatego diagności nie sprawdzają stanu wewnątrz przyczepy. Każdy właściciel przyczepy przed sezonem letnim powinien sprawdzić stan części mieszkalnej, by uniknąć kłopotów w trasie czy podczas wypoczynku. Warto sprawdzić stan instalacji elektrycznej, hydraulicznej oraz gazowej, jeżeli taka występuje. Sprawdzenie stanu instalacji może zapobiec większym usterkom, dlatego warto poświęcić jeden dzień dla świętego spokoju. Przed rozpoczęciem sezonu letniego, a także po sezonie letnim warto dokładnie wysprzątać przyczepę, ponieważ zapobiegnie to rozwijaniu drobnoustrojów, co w dłuższej perspektywie korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zadzwoń i umów się na przegląd przyczepy kempingowej