Przegląd samochodu skierowanego przez policję

Pozostałe przeglądy
Skontaktuj się z nami

Adres:

MECHANIKA POJAZDOWA
J. J. Napierała S.C.
ul. Spławie 23
61-312 Poznań

Godziny otwarcia:

Stacja Kontroli Pojazdów:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 18:00
sobota:
08:00 – 13:00

Mechanika Pojazdowa:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 16:00

Telefon kontaktowy:

Adres E-mail:

Choć samochody muszą regularnie być sprawdzane by być dopuszczone do ruchu drogowego, to zdarzają się przypadki, że nie jest to wystarczające. Czasem pojazd może zwrócić uwagę funkcjonariusza policji, a ten ma prawo skierować go na dodatkowe badanie techniczne. W jakich przypadkach tak się dzieje i co wtedy zrobić?

Kiedy policja może skierować samochód na dodatkowy przegląd?

Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład podczas rutynowej kontroli drogowej. Warto wspomnieć, że policjant musi mieć ku temu jasne przesłanki.

Po pierwsze usterka musi być w pewien sposób widoczna lub wyraźnie słyszalna. Po drugie musi ona dotyczyć części auta istotnych dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym wliczając niedziałające oświetlenie lub podejrzany warkot silnika. Zły stan karoserii nie powinien być powodem do kierowania samochodu przez policję na dodatkowy przegląd, jednak ocenianie książki po okładce jest częstym procederem. Mało zadbany wygląd samochodu przyciąga uwagę drogówki, więc nawet jeśli Twoje podejście do samochodu jest czysto pragmatyczne to warto zadbać o to, by wyglądał dobrze. Możesz uniknąć niepotrzebnego i nadmiernego wnikania w szczegóły techniczne dotyczące silnika i innych istotnych elementów.

Policja może również skierować auto do dodatkowego przeglądu po wypadku. Szczególnie gdy istnieją uzasadnione podejrzenia, że podczas wypadku doznało istotnych uszkodzeń. Takimi przesłankami może być rozbity reflektor, mocne wgniecenie w karoserii lub ślad wycieku na miejscu wypadku.

Ostatnim powodem może być niestandardowy tuning. Jeśli dokonałeś modyfikacji samochodu i nie zostało to oficjalnie zaaprobowane przez stację techniczną, to musisz się liczyć z tym, że czeka Cię dodatkowy przegląd.

Przebieg przeglądu samochodu skierowanego przez policję

Przy skierowaniu samochodu na przegląd przez policję, funkcjonariusz może zabrać dokumenty uprawniające do poruszaniu się danym pojazdem w ruchu publicznym. Kiedyś odbywało się to w formie fizycznej, teraz jednak proces ten przebiega elektronicznie. Wynika to z faktu, że nie trzeba już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego posiadanego auta. Jeśli policja zdecyduje się na skierowanie samochodu na przegląd, to najczęściej potrzebna będzie laweta, która dostarczy go do stacji kontroli pojazdów. Policjant może jednak wystawić kwit pozwalający na samodzielne dojechanie na miejsce wykonania przeglądu, w czasie do siedmiu dni.

Przebieg samego badania technicznego jest analogiczne do tego przeprowadzanego cyklicznie.

Ze względu na zakres badania powypadkowego, który obejmuje zakres czynności przeprowadzanych w ramach okresowego badania technicznego jest możliwość przedłużenia terminu przeglądu rejestracyjnego.

Od dnia 04.10.2020r po pozytywnym przejściu kontroli pojazdu SKP może wykonać zwrot zatrzymanego elektronicznie dowodu rejestracyjnego.

Zadzwoń i umów się na przegląd pojazdu skierowanego przez policję