Zabezpieczenie lakieru samochodowego. Jak dbać o lakier w samochodzie zimą?

Sezon zimowy stawia nie tylko przed kierowcami, ale również ich pojazdami ogromne wyzwania. Rekordowo niskie temperatury, sól drogowa, opady śniegu i zmienne warunki atmosferyczne mogą znacznie wpłynąć na kondycję lakieru samochodowego. I choć pierwsze przymrozki i śnieg już za nami, to obecnie panujące dodatnie temperatury powietrza dają nam czas, abyśmy mogli odpowiednio zabezpieczyć lakier swojego samochodu, przed kolejnym atakiem zimy. A takie zabezpieczenie lakieru jest kluczowe, aby utrzymać samochód w doskonałej kondycji przez cały sezon zimowy. W tym artykule omówimy kilka sprawdzonych metod dbania o lakier samochodowy. Zostań z nami do końca.  

Rodzaje lakierów samochodowych

Nie ma wątpliwości co do tego, że lakier lakierowi samochodowemu nierówny. Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko pod względem wyglądu, ale także pewnymi właściwościami. Wobec tego wyróżniamy kilka rodzajów lakierów samochodowych, w tym:

  • lakier akrylowy
  • lakier bezbarwny 
  • lakier metalizowany
  • lakier perłowy
  • lakier wodny
  • lakier na bazie rozpuszczalnika. 

O ile matowy lakier samochodowy jest ciekawy od strony wizualnej, o tyle od strony użytkowej już niekoniecznie. Bardzo łatwo jest go uszkodzić, nawet poprzez niewłaściwą pielęgnację karoserii. Ciekawą kategorią lakierów samochodowych są również lakiery specjalne, które charakteryzują się specjalnymi efektami. Lakiery metalizowane zawierają w swoim składzie aluminium, dzięki czemu zapewniają ciekawy efekt połysku. 

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy na zimę?

To pytanie spędza sen z powiek wielu kierowcom. Czy istnieją zatem realne sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego przed iście zimowymi warunkami atmosferycznymi? Te często mogą powodować powstawanie odprysków na lakierze, co z kolei może wymagać napraw lakierniczych.  W jaki zatem sposób odpowiednio zabezpieczyć lakier samochody, by po zimie nie była konieczna jego renowacja? Oto kilka sprawdzonych sposobów. 

Regularne mycie samochodu

Zimą pojazdy są narażone na działanie soli drogowej, która może powodować korozję i uszkodzenia lakieru. Regularne mycie samochodu jest kluczowe, aby pozbyć się soli i innych substancji chemicznych, które mogą szkodzić powłoce ochronnej lakieru. Podczas zabiegu mycia pamiętajmy, aby skorzystać z myjni ręcznej, co pozwoli nam znacznie lepiej wyczyścić wszelkie zabrudzenia, a po zakończonym procesie mycia, należy dokładnie osuszyć wszelkie elementy, nie tylko te pokryte lakierem. 

Nanoszenie wosku

Wosk jest jednym z najskuteczniejszych środków zabezpieczających lakier samochodowy przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Należy jednak pamiętać, że w warunkach zimowych konieczne jest jego regularne nanoszenie. Wosk tworzy warstwę ochronną, która chroni lakier samochodowy przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz solą drogową.

Ochrona przed szkodliwymi promieniami UV

Choć zimą pojazdy nie są narażone na tak silną ekspozycję na promienie UV jak latem, to nadal stanowią one pewne ryzyko dla lakieru. Używanie specjalnych środków zabezpieczających przed takim  promieniowaniem pomoże utrzymać intensywność koloru lakieru oraz ochronić jego warstwę przed starzeniem.

Zastosowanie ochronnej powłoki ceramicznej

Powłoka ceramiczna to zaawansowane rozwiązanie, które tworzy trwałą i przede wszystkim dość twardą warstwę ochronną na lakierze samochodowym. Jest odporna na zimne warunki atmosferyczne, promienie UV, a także chroni przed zarysowaniami.

Ostrożność podczas odśnieżania samochodu

Do odśnieżania samochodu, czy usuwania z jego powierzchni lodu, należy używać  delikatnych narzędzi, aby uniknąć zarysowań lakieru. Zastosowanie odpowiednich szczotek i łopatek zabezpieczy powierzchnię lakieru przed mechanicznymi uszkodzeniami, w tym zarysowaniami, co pozwoli uniknąć koniecznych napraw lakieru samochodowego, gdy przyjdą roztopy.

Garażowanie samochodu

Pomijając powyższe, jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia samochodu przed zimowymi warunkami jest przechowywanie go w garażu. To zapewnia nie tylko ochronę przed mrozem i śniegiem, ale także przed promieniami UV oraz solą drogową.

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy przed zimą — podsumowanie 

Zimą zabezpieczenie lakieru samochodowego wymaga znacznie większej uwagi i troski, niż w sezonie letnim. Regularne mycie z zachowaniem pewnych standardów, nanoszenie wosku, stosowanie powłok ceramicznych oraz ostrożność podczas czyszczenia to kluczowe kroki, aby utrzymać lakier w doskonałej kondycji na długie lata. Dbając o lakier zimą, nie tylko mamy szansę utrzymać estetykę swojego pojazdu na najwyższym poziomie, ale także przedłużyć jego żywotność i wartość rynkową.